Wycieczki z historią to rowerowe podróże w malownicze okolice, okraszone nutką opowieści z dawnych lat. Pod wodzą nieustraszonego Arkadiusza Łukasiaka wybierzemy się w głąb historii naszego powiatu. Nierzadko odwiedzimy okoliczne muzea, zapoznamy się z historią naszej okolicy, zwiedzimy zabytkowe miejsca, a w ciepłe dni odpoczniemy w cieniu nad rzeką. Wycieczka z historią to sposób na poznanie naszych okolic w większym gronie.

Przejazdy odbywają się co dwa tygodnie w soboty bądź niedziele. Wspólnie przejeżdżamy od 40 do 100 kilometrów, na które poświęcamy kilka godzin. Nierzadko zdarza się przejechać boczną, mniej uczęszczaną ścieżką, dlatego też warto zabrać rower z szerszymi oponami. Na wycieczkach tempo oscyluje około 20 km/h (warto sprawdzić wcześniej, czy jesteś w stanie przejechać około 40 km takim tempem), dzięki czemu osoby preferujące spokojną jazdę, znajdą coś dla siebie. Spotykamy się o godzinie 10.00 tuż przy wyjściu z przejścia podziemnego na mińskiej stacji (naprzeciw Szkoły Podstawowej nr 6).

Pamiętaj o obowiązkowym kasku!

Zapoznaj się z zasadami panującymi na naszym przejeździe.

Informacje ogólne

  1. Przejazd rowerowy zwany dalej Wycieczką z historią ma charakter nieformalny oraz otwarty.
  2. Uczestnicy biorą udział w Wycieczce z historią na własną odpowiedzialność i zobowiązani są do zachowywania się w sposób niezagrażający innym uczestnikom przejazdu.
  3. Udział w przejeździe jest bezpłatny i mogą w nim wziąć udział wszystkie osoby poruszające się na sprawnych rowerach.
  4. Podczas przejazdu obowiązuje kask sztywny.
  5. Liczba osób mogących wziąć udział w Wycieczce z historią jest nieograniczona.
  6. Nie ma ograniczeń ze względu na wiek, jednak osoby do 15 roku życia muszą być pod opieką osoby pełnoletniej. W przypadku osób małoletnich, warto sprawdzić wcześniej, czy uczestnik poradzi sobie z proponowaną długością trasy.
  7. Każdy uczestnik zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
  8. Miejscem startowym i końcowym jest wyjście z tunelu PKP Mińsk Mazowiecki od ul. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim.
  9. Przejazd jest organizowany bez względu na pogodę, jednak może zostać odwołany lub skrócony w przypadku: skrajnie trudnych warunków pogodowych zagrażających zdrowiu uczestników, problemów z przejazdem znacznej części grupy, świąt oraz uroczystości narodowych.
  10. Wszelkie zmiany, odwołanie przejazdu zostaną umieszczone na fanpage MGR pod tym adresem  (dostęp publiczny, nie wymaga rejestracji).
  11. Przebieg trasy jest przygotowywany wcześniej przez lidera grupy, który każdorazowo przedstawia cel wycieczki.
  12. Zanim przyjedziesz na przejażdżkę, sprawdź stan techniczny swojego roweru: napompuj koła, sprawdź działanie hamulców i przerzutek.
  13. Zaopatrz się również w prowiant i napoje, ponieważ nie zawsze będzie możliwość zaopatrzenia się w nie na trasie.
  14. Podczas przejazdów robimy przerwy, a ich ilość oraz długość dostosowana jest do potrzeb uczestników wycieczki.
  15. Startujemy i wracamy razem; wszelkie problemy oraz chęć odłączenia się od grupy zgłaszamy do lidera.
  16. Weź ze sobą podstawowe narzędzia do naprawy roweru (dętkę, pompkę itp.), szczególnie jeśli posiadasz nietypowy rower/ części.
  17. Wszyscy uczestnicy biorący udział w Wycieczce z historią wyrażają zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach z przebiegu przejazdu, zamieszczonych w mediach oraz w materiałach promocyjnych organizatora.

Zasady jazdy

  1. Informujemy innych uczestników przejazdu o niebezpieczeństwach np. zbliżający się samochód, znaczące ubytki w jezdni, piesi.
  2. Nie przyspieszamy oraz nie hamujemy gwałtownie, nie wykonujemy gwałtownych manewrów, które mogłyby spowodować kolizję.
  3. Utrzymujemy szyk dwójkowy tak, aby dać możliwość wyminięcia i wyprzedzenia grupy przez pozostałe pojazdy, zabroniona jest jazda w trójkach.
  4. W przypadku ilości uczestników powyżej 15 osób, zgodnie z przepisami ruchu drogowego wszyscy dzieleni są na mniejsze grupy.
  5. Każda grupa jedzie w odstępie co najmniej 200 m; w przypadku zbliżania się grup, należy ponownie zadbać o ich odpowiednią, bezpieczną odległość.
  6. Pamiętaj, osoba zamykająca grupę, nie ma obowiązku informowania nieprzepisowo jadących rowerzystów o nadjeżdżającym przepisowo aucie. Za wszelkie powstałe przez to wypadki odpowiedzialność bierze rowerzysta.