Mińska Grupa Rowerowa

Jesteśmy grupą pasjonatów rowerowych działającą na terenie powiatu mińskiego. Skupiamy w swoich szeregach fanów kolarstwa szosowego, dalekich podróży z sakwami, uczestników maratonów MTB, ekstremalnego zjazdu czy szeroko pojętej turystyki rowerowej. Nie obce są nam niedzielne wycieczki za miasto czy dłuższe trasy zimą. Dzięki nam dowiesz się jak wiele osób wokół Ciebie jeździ na rowerze, gdzie go najlepiej naprawić i który region jest warty odwiedzenia.

Nasza grupa powstała z zamiłowania do rowerów. Chcemy pokazać, iż Mińsk Mazowiecki i jego okolice to niezwykle ciekawy region, z jeszcze bardziej ciekawymi ludźmi, o których często mało kto słyszał. Staramy się, aby nasza strona była jak najbardziej przyjazna użytkownikowi. Chcemy, aby umieszczone na niej informacje służyły jako kompendium wiedzy o naszym regionie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli stawiasz pierwsze kroki i nie wiesz z kim i gdzie pojechać, co warto zobaczyć, spodobała Ci się pewna odmiana kolarstwa i myślisz, że jesteś w tym jedyny w naszej okolicy – napisz do nas. Być może nurtuje Cię pytanie, na której do tej pory nie uzyskałeś na naszej stronie odpowiedzi. Zobaczymy co da radę w tej sprawie zrobić.

Historia

Nasze prapoczątki sięgają 2008 roku, kiedy jeszcze jako nastolatkowie rozpoczęliśmy pracę nad portalem www.rowerowyminsk.pl. Portal ten swoją działalność skupiał na relacjonowaniu wycieczek, wypraw oraz opisywaniu tras. Kilka lat wspólnego działania zakończyło się w 2013 roku, kiedy postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność. Naszym celem poza portalem informacyjnym było tworzenie rowerowej społeczności. Spójrz jak w ciągu ostatnich kilka lat zmienialiśmy się dla Ciebie 🙂 

2014

Właściwa praca nad MGR rozpoczęła się jesienią 2013 roku, kiedy to Patryk Wawryszuk, Kamil Bodziony i Cezary Rozwadowski postanowili powołać do życia całkowicie nową organizację. Bez profesjonalnego zaplecza stworzyli własnymi siłami stronę internetową i logo, a chwilę później fanpage. Po kilku miesiącach pracy oficjalnie Mińska Grupa Rowerowa rozpoczęła swoją działaność 16 kwietnia 2014 roku.

Kilka miesięcy od rozpoczęcia stworzyliśmy naszą pierwszą inicjatywę Nocnik, będący wspólnymi, wieczornymi przejazdami po naszej okolicy…

oraz chcąc oddać hołd nieznanym partyzantom, rozpoczęliśmy coroczny, listopadowy przejazd na ich groby.

Pierwszy rok to nabieranie odpowiedniego rytmu poprzez pierwsze dalsze wycieczki oraz poznawanie wielu nowych rowerowo zakręconych ludzi. Wraz z coraz większym zainteresowaniem postanowiliśmy stworzyć własne koszulki.

2015

Przełomowy okazał się rok 2015. Poza Nocnikiem stworzyliśmy prowadzone przez Ninę Wawryszuk Damki, czyli przejazdy tylko dla kobiet oraz wspólnie z Arkadiuszem Łukasiakiem zorganizowaliśmy pierwsze Wycieczki z Historią oraz rowerową Noc Muzeów pod patronatem MGR. Grupa rozpoczęła regularne starty w zawodach szosowych, mtb, triathlonowych oraz ekstremalnych w całkowicie nowych, profesjonalnych strojach.

Wspólnie z Urzędem Miasta po raz pierwszy w historii zorganizowaliśmy rowerowy Rajd Ulicami Miasta, który przyciągnął ponad 100 osób. Dziś z perspektywy czasu możemy powiedzieć, iż impreza na stałe wpisała się w rowerowy kalendarz naszego miasta.

Chcąc jeszcze bardziej zintegrować mińskich rowerzystów, założyliśmy forum dyskusyjne na facebooku, gdzie od tej pory wspólnie umawialiśmy się na wycieczki, planowaliśmy większe inicjatywy oraz dyskutowaliśmy na około rowerowe tematy. Już od samego początku wspólnie dawaliśmy z siebie wszystko, dzięki czemu biorąc udział w akcji Kręć Kilometry znaleźliśmy się w czołówce miast z największą ilością wykręconych kilometrów w całej Polsce. Wspólny wysiłek zaowocował wygraną pięknych, pomarańczowych stojaków rowerowych.

2016

Rozwój grupy przyczynił się do powstania w lutym 2016 roku stowarzyszenia Mińskiej Grupy Rowerowej z wpisem do KRS, które skupia najbardziej zaangażowane osoby z różnych dyscyplin. Sezon 2016 roku rozpoczęliśmy z wieloma nowościami:  całkowicie nową stroną internetową (jej obecną odsłoną), nową gamą strojów rowerowych oraz koszulek.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Zlot rowerowy naszej społeczności w Kazimierzu Dolnym. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że te 15 osób, które wzięły w nim udział, zapoczątkuje prawdopodobnie naszą najlepszą inicjatywę. Każdego roku spotykamy się w innej części kraju, aby wspólnie się zintegrować przejeżdżając dziesiątki kilometrów po nowych rejonach Polski.

W międzyczasie przygotowujemy profesjonalną sesje zdjęciową pokazującą nasze drużynowe stroje.

Nie zabrakło mniejszych, jednak równie ważnych ciekawostek, jak pierwszy szutrowy Nocnik.

Liczne ustawki przyczyniły się do wypełnienia naszych galerii pełnymi akcji zdjęciami, dlatego też pod koniec roku tworzymy pierwszy, ogólnodostępny projekt kalendarza.

2017

Rok 2017 to kontynuowanie tradycji. Nocniki, Wycieczki z Historią, Rowerowa Noc Muzeów, jak również ponowna organizacja Zlotu (tym razem w Górach Świętokrzyskich) stały się naszymi znakami rozpoznawczymi. Ponownie rozbudowaliśmy gamę strojów np. o kominy oraz rozszerzyliśmy paletę startów. Jednak to dopiero początek…

Już na początku roku zapowiedź naszej inicjatywy – Nocnika – pojawiła się w telewizji śniadaniowej Dzień Dobry Polsko TVP 1, a chwilę później rozmowę z nami można było usłyszeć w Radio Dla Ciebie.

Do stowarzyszenia dołączają nowi członkowie, a nasza ekipa MTB tryumfuje w Mazovia 24h.

W lipcu organizujemy wspólne kajaki.

A chwilę później tworzymy wspólnie ze studiem Began profesjonalny spot MGR.

Oraz pierwsze tematyczne wideo, tym razem na święta Bożego Narodzenia.

Na koniec roku, zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć naszego kalendarza.

2018

Choć sezon 2018 dopiero się rozkręca, już wiemy, że będzie wyjątkowy. Wprowadzamy nowych producentów strojów, odświeżamy ich wygląd i ponownie rozdajemy jeszcze pachnące nowością stroje kilkudziesięciu szczęśliwcom. W marcu nasze zdjęcia pojawiają się w pierwszym fotograficznym albumie miasta.

A na naszej stronie pojawiają się piękne profilówki członków naszego stowarzyszenia, które znajdziesz tutaj.

Co dalej? Nasza dalsza historia właśnie się pisze, być może Ty będziesz jej częścią….