Siedem młynów nad Piaseczną
Teren8
Trudność7.5
Warto zobaczyć
  • Młyny nad Piaseczną
  • Kościół w Kiczkach
Uwagi
  • Miejscami słabe oznaczenie
8.5ocena
Ocena czytelników: (2 Votes)
9.9

Rzeka Piaseczna, lasy, pola i tytułowe siedem młynów. Szlak stawia wyzwanie, aby je wszystkie odszukać, a przynajmniej ich pozostałości i wpływ jaki wywarły na otoczenie. Pomimo tego wszystkiego jest to jeden z ciekawiej poprowadzonych szlaków w okolicach Mińska Mazowieckiego. Nie doświadczymy tutaj za bardzo dróg asfaltowych, a głównie pola i lasy.

10km
1:00h

Szlak „Siedmiu młynów nad Piaseczną” oficjalnie rozpoczyna swój bieg w Kiczkach Drugich, jednak już w miejscowości Siodło możemy dostrzec początki łącznika, którym dojedziemy do startu. Jadąc przez Nowy Zglechów a następnie Siodło,  po prawej stronie dostrzeżemy jeden z niewielu w tej okolicy krzyży, przed którym naszym oczom ukaże się zielona kropka rozpoczynająca szlak. Początkowo szlak może sprawić kilka problemów nawigacyjnych, które postaram się opisać.

ziel 7mlyn 9

Dojazd do szlaku głównego choć początkowo wydaje się świetnym rozwiązaniem, z czasem zaczyna męczyć ogromną ilością piachu, przez co polecam go entuzjastom bądź osobom o bardzo dobrej technice, którym nie straszne piaszczyste drogi.

ziel 7mlyn 4ziel 7mlyn 5

Szlak początkowo biegnie szutrem, który szybko wjeżdża w las. Pierwsze problemy mogą pojawić się już po ponad kilometrze, kiedy naszym oczom ukaże się polana oraz las po jej drugiej stronie. Otóż, po wyjechaniu z lasu należy spojrzeć w lewą stronę. Powinniśmy dostrzec w oddali na drzewach oznaczenia szlaku. Najłatwiej dojechać tam, przejeżdżając polanę do kolejnego lasu, a na pierwszej możliwości skręcenia, udać się w lewo.  Dzięki czemu dojedziemy do niezwykle ciekawego lasku, w którym ukryte są liczne, urokliwe zbiorniki wodne. Przejedziemy suchą stopą po leśnej drodze, mając po dwóch stronach wodę.

ziel 7mlyn 7

Szlak wyjeżdża z lasu, a my trafiamy na ciekawie wyglądające skrzyżowanie dróg, na którym zgodnie ze szlakiem jedziemy w lewo na Kiczki. Od tego momentu nasza droga staje się coraz bardziej piaszczysta. Choć już wcześniej pojawiały się piaszczyste fragmenty, tutaj będziemy mieli do czynienia z istną piaskownicą (bardzo trudną do przejechania). Piach będzie nam niestety towarzyszył w większości aż do właściwego szlaku. Gdy dojedziemy do asfaltu, najłatwiej jest skręcić w lewo(po prawej stronie będzie znajdował się most). Następnie na skrzyżowaniu w prawo (naprzeciw będzie krzyż), na kolejnym również w prawo. W ten sposób dojedziemy na początek właściwy szlaku.

ziel 7mlyn 2

Już na początku naszą uwagę przykuje drewniany kościół oraz brama z dzwonnicą w Kiczkach. Ponadto możemy podziwiać okoliczne kapliczki. Trasa nie zmienia swojego oznaczenia, więc mamy do czynienia z zielonym szlakiem pieszym. Od tego momentu zaczyna się niezwykle ciekawy ok. 12km odcinek, ze znikomą ilością piachu. Rozpoczęcie znajduje się nieopodal kościoła. Zostawiamy w tyle tytułową rzekę Piaseczną, z którą będziemy się „spotykać” jeszcze nie raz podczas szlaku i ruszamy w stronę Dzielnika.

ziel 7mlyn 11ziel 7mlyn 12

Większość szlaku to pagórkowate drogi szutrowe, którymi docieramy do wcześniej wspomnianego Dzielnika a w nim możemy się zatrzymać w „Tajemniczym Ogrodzie”. Jest to rozległy teren, na którym mamy możliwość zorganizowania spotkań, ogniska czy biwaków. Przy drodze można dostrzec młyn z drewnianą figurką oraz bardzo ciekawy krzyż. Kierując się dalej, kontynuujemy jazdę szutrem, którym docieramy do drogi wojewódzkiej nr. 802 na wysokości Drożdzówki. Skręcamy w lewo, aby po chwilę znów poczuć pod kołami szuter.

ziel 7mlyn 1

Sprawnie przejeżdżamy przez Kulki i Ptaki. Po drodze w Nowych Kulkach nieopodal szlaku będziemy mieli możliwość zobaczenia pięknej drewnianej budowli. Budynek jest oddalony od naszego szlaku w kierunku zachodnim. Jazda otwartymi przestrzeniami kończy się dosyć niespodziewanie w Starogrodzie (na asfalcie skręcamy w prawo), a dokładnie nieopodal przystanku autobusowego.

Mapa szlaku