Powrót do Mińska (alternatywny dojazd do Czerska)

Jak już jesteśmy przy Wiślanych wałach to kierujemy się asfaltem wzdłuż nich w górę rzeki. Droga wiedzie malowniczo pośród sadów, mijamy też grill bar w którym można zatrzymać się na obiad. Po stromym, ale krótkim podjeździe docieramy do drogi krajowej nr 79 gdzie skręcamy w prawo na Górę Kalwarię skąd tak samo jak przyjechaliśmy przekraczamy Wisłę kierując się na Mińsk Mazowiecki. Za mostem i kilkaset metrów za wiaduktem skręcamy w lewo na Glinki i trzymamy się cały czas prosto asfaltu aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 734. Asfalt jest różnej jakości, ale za to droga prowadzi najpierw ładnie wzdłuż wałów, a później przez pola mniejsze miejscowości.

szosa czersk 19

Drogami wojewódzkimi 734, 801 w lewo i już 798 w prawo docieramy do Karczewa gdzie za dużym kościołem kierujemy się zgodnie ze znakiem na Otwock. Obie miejscowości łączy dość dobra ścieżka rowerowa – znacznie lepsza niż asfaltowa droga.

szosa czersk 20

Zaraz za stadionem odbijamy w prawo w ulicę Ślusarskiego, później łukiem w lewo ul. Pułaskiego i na kolejnym skrzyżowaniu już w prawo w ul. Andriollego. Jadąc obrzeżami Otwocka można już tutaj zobaczyć wiele szlaków turystycznych, a w tym rowerowych. Duża część prowadzi po Mazowieckim Parku Krajobrazowym – okolice Otwocka pod tym względem są bardzo atrakcyjne. Jadąc dalej asfaltem, za cmentarzem skręcamy w pierwszą w lewo i stąd jedziemy cały czas prosto aż do Woli Karczewskiej. Będziemy tutaj mijać (dosłownie fragment za cmentarzem) Muzeum Ziemi Otwockiej. Jest ono ulokowane w bardzo ładnym dworku.

szosa czersk 21

Przekraczamy drogę krajową nr 17 na wprost i asfaltem z milionem łat docieramy do Glinianki w której skręcamy w prawo. Miejscowości jest bardzo ciekawa. Położona niedaleko rzeki Świder gdzie przebiega kilka szlaków turystycznych. Jest też tutaj drewniany, mały kościółek pw. św. Wawrzyńca.

szosa czersk 22

Na pierwszym skrzyżowaniu za kościółkiem skręcamy w lewo na Rzaktę. Stąd asfalt (średniej jakości) doprowadzi nas prosto do głównej drogi nr. 50, a która następnie po skręcie w lewo już prosto do Mińska Maz. Jak chcemy jej uniknąć do samego końca możemy skręcić w Zamieniu w prawo i wrócić do Mińska przez Maliszew i Cielechowiznę.

Mapa trasy